Wspólne działania Policji i Straży Leśnej
Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Nowej Soli wspólnie z funkcjonariuszami Straży Leśnej prowadzą działania, mające na celu zapobieganie kradzieży drewna oraz zapewnianie bezpieczeństwa osobom przebywającym na terenie leśnym.
Komendę Powiatową Policji w Nowej Soli oraz nowosolskie Nadleśnictwo łączy wiele lat bardzo dobrej współpracy, służącej poprawie bezpieczeństwa, szczególnie na terenach leśnych. Policjanci i strażnicy leśni wielokrotnie organizują wspólne działania i akcje, ukierunkowane na zwalczanie różnego rodzaju przestępstw i wykroczeń, egzekwując przy tym przepisy obowiązującego prawa. W trakcie działań policjanci kontrolują parkingi leśne oraz drogi wjazdowe do lasu. Mundurowi sprawdzają również przestrzeganie zakazu wjazdu do lasu przez kierujących samochodami. Głównym celem działań ma być zapewnienie bezpieczeństwa, ładu i porządku na terenach leśnych. Funkcjonariusze za pośrednictwem monitoringu kontrolują czy nie dochodzi do nielegalnego wywożenia śmieci do lasu, łamania leśnych zakazów, zaśmiecania, kłusownictwa czy kradzieży drewna. Wspólne działania leśników i mundurowych mają nie tylko zapobiec niszczeniu przyrody i płoszeniu zwierząt, ale także poprawić bezpieczeństwo osób przemieszczających się po leśnych szlakach.
29 sierpnia 2016 roku policjant rewiru dzielnicowych Komendy Powiatowej Policji w Nowej Soli – st.asp. Tadeusz Krupka- Stolarczyk podczas patrolu terenów leśnych zauważył pojazd, przewożący drewno. Przypuszczenia funkconariusza, że drewno może pochodzić z nielegalnej wycinki z gruntu Lasów Państwowych, okazały się słuszne. 27-latek przewoził w bagażniku swojego samochodu pocięte drewno sosnowe. Nie był to pierwszy kurs mieszkańca Bytomia Odrzańskiego. Mężczyzna przyznał się do kradzieży drewna o wartości prawie 600 zł. Wyraził chęć odkupienia łupu. Za karę zapłacił podwójną cenę. Za popełnione przestępstwo odpowie przed Sądem.
Kradzież drewna jest to najczęstszy proceder w lasach. Kara za nielegalne pozyskanie surowca jest bardzo wysoka. Na sprawcę nakładany jest mandat o wartości drewna, powiększony o nawiązkę i grzywnę, jaką nakłada sąd.
Policja przypomina również, że zgodnie z art. 161 Kodeksu Wykroczeń, – „Kto, nie będąc do tego uprawniony albo bez zgody właściciela lub posiadacza lasu, wjeżdża pojazdem silnikowym, zaprzęgowym lub motorowerem do nie należącego do niego lasu w miejscu, w którym jest to niedozwolone, albo pozostawia taki pojazd w lesie w miejscu do tego nie przeznaczonym, -podlega karze grzywny”.
Sporządziła:
sierż. Justyna Sęczkowska
KPP Nowa Sól